Haber

Eğirdir Gölü’nde tehlike çanları: 18 günde 18 santimetre küçüldü

Eğirdir Gölü’nde tehlike çanları: 18 günde 18 santimetre küçüldü

ISPARTA – Türkiye’nin içme suyu bakımından 4. ve 2. büyük gölü olan Eğirdir Gölü’nün su seviyesi 18 günde 18 santimetre daha azaldı. Havaların sıcak ve kurak olması ve tarımsal sulama sezonunun açılmasıyla birlikte Eğirdir Gölü’ndeki su seviyesi buharlaşmanın da etkisiyle her geçen gün azalmaya devam ediyor.

Eğirdir ve Kovada Gölü Çevre Koruma Derneği tarafından yapılan ölçümde Eğirdir Gölü’nün su seviyesinin 914,83 metre olduğu açıklandı. Eğirdir Gölü için ‘kritik su seviyesi’ olan 914,74 metreye sadece 9 santimetre kaldığı öğrenildi.

Kapalı Devre Sulama Sisteminin acilen yapılıp devreye alınmasından ve su tasarrufunun değerinden bahseden EKO-BİR Müdürü Süleyman Can, “Gölümüzde 18 günde 18 santimetre azalma yaşandı. Günlük 1 santimetre su çekilmesi var. Temmuz ayı boyunca geçen yıl 29 Temmuz 2022’de yaptığımız ölçüme göre 39 santimetre seviye kaybı yaşadık.Geçen yıl Ağustos ayında günlük ortalama 0.7 santimetre düşüş oldu.Aynı olursa bir tane daha yaşayabiliriz. 20-22 santimetre düşüş.Göl gerçekten kritik noktaya yaklaşıyor.Eğirdir Gölü özel kararlarına göre 914.74 metreye kıyasla 914.74 metre.Santimetre kalıyor.Su azaldıkça Eğirdir Gölümüzde yoğun otlatma oluyor. Hızlı bir şekilde tüm önlemler alınarak kapalı devre sulama sistemine geçilmesinde fayda var. Su tasarrufu yapmamız gerekiyor” dedi.

Eğirdir Gölü’nün Özel Karar Genel Kararlar bölümünün C maddesine göre EKO-BİR Müdürü Süleyman Can, gölün 914,74 santimetreye düşmesi halinde su kullanımının olmayacağını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu