Ekonomi

Küresel piyasalarda sert dalgalanmaların ardından sakin seyir

Pazartesi günü tahvil faizlerinde yaşanan keskin dalgalanmanın ardından tahvil piyasası bugün sakinliğini koruyor.

Ackman ve Gross’un açıklamalarının ardından ABD 10 yıllık tahvil getirileri bu sabah hafif düşüşle yüzde 4,84’e geriledi. Pazartesi günü ABD tahvil getirilerinin düşmesiyle birlikte dolarda da düşüş yaşanıyor. Bloomberg Dolar Endeksi Pazartesi günkü yüzde 0,4’lük kaybın ardından bu sabah yüzde 0,4 düştü. Dolar/TL sabah saatlerinde 28.0852 seviyesinde işlem görüyor.

Asya Pasifik borsası Çin öncülüğünde toparlanmaya çalışıyor. Shanghai Composite, Çin varlık fonunun hisse senedi ETF’leri satın aldığı haberinin ardından yüzde 0,4 yükseldi. Japon Topix yüzde 0,4, Hong Kong Hang Seng ise yüzde 0,7 kayıp yaşadı.

Amerikan hisse senedi vadeli kontratları yükselişte, S&P 500 vadeli kontratları ise yüzde 0,3 yükselişte. Hamas’ın iki rehineyi serbest bırakmasının ardından Pazartesi günü yüzde 2,5 düşen Brent petrolünün varil fiyatı bugün yüzde 0,5 yükselerek yeniden 90 doların üzerine çıktı. Spot altının ons fiyatı yüzde 0,2 artışla 1.976 dolara yükseldi.

Teknoloji paylarında artış

Yatırımcıların bu haftaki kazanç raporlarına hazırlanmaları nedeniyle teknoloji hisseleri Pazartesi günkü oturumda yükseldi.

Bu kazanımlar, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi’nin yüzde 0,4 artışla üç ana endeks arasında en iyi performansı göstermesine yardımcı oldu.

Spotify seansta yüzde 3’ten fazla artış gösterdi. Yayınevi, Salı günü haber yapması beklenen değerli isimlerden biri. Alphabet ve Microsoft yüzde 1’den fazla kazanırken, Snap yüzde 2’den fazla kazandı. Her üç şirketin de Salı günü üç aylık mali raporlarını yayınlaması planlanıyor.

Amazon ve Meta sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 2’den fazla artış gösterdi. Meta’nın raporunun Çarşamba günü kapanış zilinden sonra, Amazon’un raporunun da Perşembe günü piyasa kapanışından sonra gelmesi bekleniyor.

Haftanın ilerleyen saatlerinde rapor verecek olan IBM ve Intel, Pazartesi günkü oturumda düşüş yaşadı.

haber-gungoren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu