Haber

Süheyla Qazi vefat etti

Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin kurucusu Qazi Muhammed’in kızı Süheyla Qazi’nin dün Almanya’nın Bonn kentinde hayatını kaybettiği açıklandı. 11 Temmuz 1941’de Mahabad’da dünyaya gelen Süheyla Qazi, 40 yılı aşkın bir süre sürgünde yaşadı.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin (DÖKH) 2010 yılında düzenlediği Kürt Kadın Konferansı’na katılmak üzere Diyarbakır’a gelen Süheyla Qazi, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) verdiği röportajda şunları söyledi: “Ülkeme döneceğim günün hasretini çekiyorum” dedi.

Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin kurucusu olan babası Muhammed Qazi’nin idam edilip sürgüne gönderilmesinden bahseden Süheyla Qazi, o döneme dair çok az şey hatırladığını söyledi. Babası idam edildiğinde 7 yaşında olan Qazi, küçük olduğu için babasının yüzünü bile zar zor hatırladığını belirterek, “Babamı şehit olduktan sonra ortaya çıkan ve yayınlanan fotoğraflardaki gibi hatırlıyorum. baba idam edildi, ailenin üzerindeki baskı hiç azalmadı. Çok zor günlerden geçtik. İran “Askerler sürekli evimizi basıyordu. Bazen haftalarca evimizin etrafında kalırlardı. Dışarıdan su almamıza bile izin vermediler. Kimsenin evimize gelip bizimle iletişime geçmesine izin vermiyorlardı.” (HABER MERKEZİ)

sarayduzuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu