Haber

Çin Devlet Başkanı Şi, Endonezya’daki G20 Zirvesi’nde Biden ile görüşecek

Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in, 15-16 Kasım’da Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenecek G20 Zirvesi’ne katılacağı ve zirve marjında ABD’li mevkidaşı Joe Biden ile yüz yüze görüşeceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Şi’nin gelecek hafta Endonezya’daki 17’nci G20 Zirvesi’ne, akabinde da Tayland’daki Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Zirvesi’ne katılacağı belirtildi.

Açıklamada, Şi’nin G20 Zirvesi marjında ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile APEC Zirvesi’nde de Senegal Cumhurbaşkanı Mack Sall, Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez ve öteki başkanlarla görüşmeler gerçekleştireceği kaydedildi.

Şi ile Biden, birinci defa yüz yüze görüşecek

Şi ile Biden’ın, Çin ile ABD arasında küresel güç rekabetinin ve gerilimlerin arttığı dönemde gerçekleştireceği görüşme, özel önem taşıyor.

İki lider, ABD Başkanı’nın misyona gelmesinden bu yana birinci defa yüz yüze görüşecek.

Liderler, daha evvel her ikisi de devlet lideri yardımcısı oldukları devirde yüz yüze görüşmelerde bulunmuş, Biden’ın seçilmesinin ardından geçen sürede 4 kez telefonda görüşmüştü.

Biden, dün, Senato ve Temsilciler Meclisi ara seçimleri sonrası düzenlediği basın toplantısında, görüşmede muhatabına ABD’nin Tayvan konusundaki “kırmızı çizgilerini” aktaracağını belirtmişti.

Toplantıda, Çin’in işgali halinde Amerikan askerinin Tayvan’ı koruyacağını Şi’ye söyleyip söylemeyeceği sorulan Biden, temel konularda ödün vermenin söz konusu olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetmişti:

“Onunla konuştuğumda yapmak istediğim; her iki tarafın kırmızı çizgilerinin ne olduğunu ortaya koymak. Onun Çin’in ulusal çıkarları açısından kritik gördüğü şeyin ne olduğunu anlamak, benim ABD’nin ulusal çıkarları açısından kritik olduğuna inandıklarımı aktarmak ve sonunda bu ikisinin çatışıp çatışmadığına karşılıklı karar vermek.”

“Ortak taban inşa etmeye odaklanacaklar”

South China Morning Post gazetesine konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi de “görüşmede Tayvan, insan hakları, Ukrayna Savaşı ve ziyanlı ekonomik pratiklerin ele alınacağını” belirtti.

Görüşmede sorunlarının tamamen çözülmesinin ve önemli bir uzlaşmanın beklenmediğinin altını çizen yetkili, liderlerin “ortak taban inşa etmeye odaklanacağı” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu